slideup

NENE BALDONI - PIERWSZA LEKCJA PŁYWANIA Z dnia 21 lipca 2017

Często osoby dzwoniące do mnie w sprawie szczeniąt zadają pytanie. Czy one lubią wodę?  Czy chętnie pływają ? Zawsze odpowiadam szczerze - jak je tego nauczymy - to pływają, ale też dodaję, że naukę trzeba rozpocząć możliwie najwcześniej, najlepiej w okresie szczenięcym. Wtedy łatwo zmotywować szczeniaka do szaleństw w wodzie, bez  konieczności pokonania dorosłych  psich obaw, których maluchy (jak to dzieci) nigdy nie mają. "Nauka pływania" to też określenie trochę na wyrost. Porcelany, jak wszystkie psy myśliwskie - pływają, a my co najwyżej musimy im to uświadomić.

Rzucone na wodę ciastko, zabawka, piłka czy patyk bez problemu powinny zachęcić do zamoczenia łap.

 

 

W żadnym wypadku jednak nie zmuszamy szczenięcia do wejścia do wody, a już na pewno nie wrzucamy go do niej na siłę. Skutek może być tylko odwrotny do zamierzonego - skutecznie  zniechęcimy szczenię do jakiegokolwiek kontaktu z wodą. Jeśli jest taka możliwość, my także wejdźmy z nim  - to niewątpliwie ośmieli malucha i przyśpieszy naukę.

Wyszukujmy miejsca o łagodnym zejściu  i  najlepiej  piaszczystym ( lub podobnym ) dnie. Rwący nurt rzeki, kaskady wodne, uskoki, kamienie to zdecydowanie kiepski pomysł na pierwsze lekcje.

Nawet jeśli wiemy, że nasz pupil nie odczuwa strachu przed wodą,przypnijmy go na początku do asekuracyjnej  linki.

 

 

 

Nie zapominajmy, że powrót do brzegu początkującego  szczenięcego pływaka  może być dla niego zbyt wyczerpujący. Przypadki porwania szczenięcia przez nurt rzeki ( który nam wydawał się wyjątkowo spokojny), to także często spotykane sytuacje.

Motywacja słowna (zachęta, pochwała ), nagroda , przysmak  tylko przypieczętują nasze działania edukacyjne.

Oczywiście pamiętajmy, że zapał do pływania jednego szczenięcia nie oznacza właściwości całej rasy. Każdy psi osobnik powinien być traktowany i szkolony indywidualnie. Jego otwartość lub jej brak na tego typu szkolenie, również może być bardzo indywidualna.

Naszym obowiązkiem jest to uszanować.

Kiedy jednak nasz pupil złapie "wodnego bakcyla", zróbmy wszystko, by w nim tę pasję utrwalić i rozwijać.

Przecież to frajda tak dla niego jak i dla nas.

 

 

 

 

Powrót

„Pies jest jedyną istotą na świecie,
która bardziej kocha Ciebie niż siebie samego.” - J. Billangs