slideup

WZORZEC RASY Z dnia 17 listopada 2017

KLASYFIKACJA FCI

 

Nazwa Rasy: Porcelaine
Grupa FCI: VI – gończe, posokowce i rasy pokrewne , sekcja 1.2- gończy średniej wielkości
Numer FCI: 30
Kraj Pochodzenia: Francja
Podlega próbom pracy

 

CHARAKTER RASY

 

Pies gończy na małą zwierzynę (do jej wypłaszania) bardzo dystyngowany, bardzo francuski w typie, reprezentujący jego najwyższą jakość w każdym detalu. Ma doskonały węch, trzyma się w sforze, jest bardzo odważny i stanowczy w kontakcie z dużymi zwierzętami. Potrafi pracować zarówno na otwartym terenie jak i w zaroślach. To nie tylko doskonały pies myśliwski, który z radosną wytrwałością i entuzjazmem ściga zdobycz, ale także sympatyczny i bystry towarzysz. Ten szlachetny arystokrata ma piękny melodyjny głos.

 

OPIS I WYGLĄD RASY PORCELAINE

 

Porcelaine to przedstawiciel psiej elegancji. Francuski arystokrata zarówno z wyglądu jak i zachowania. To pies średniej wielkości o wysokości w kłębie pies - 55-58 cm, suka 53 - 56 cm. Waga 25-28 kg. Głowa długa o delikatnych rysach. Nos intensywnie czarny, oczy ciemne i inteligentne. Uszy długie, skręcone do wewnątrz. Na szyi niewielki fałd skórny. Porcelaine ma piękną, gładką, miękką i lśniącą sierść, która przypomina porcelanę. Maść biała z pomarańczowymi i czarnymi punktami. Bardzo typowe dla tej rasy są pomarańczowe plamy na uszach. Dożywa nawet do 12-13 lat.

Powinna być bardzo typowa, sucha i delikatnie rzeźbiona, raczej długa.

 

MÓZGOCZASZKA

 

Pomiędzy uszami szeroka, guz potyliczny zaokrąglony, czoło płaskie z niezbyt mocno zaznaczoną bruzdą. Stop nie przesadnie zaznaczony.

 

TRZEWIOCZASZKA

 

Nos w kolorze głębokiej czerni, dobrze rozwinięty, o otwartych nozdrzach. Kufa dobrej długości, ani kwadratowa, ani spiczasta; grzbiet nosa prosty, zakończony bardzo lekkim wygarbieniem. Wargi czarne, górna warga przykrywająca dolną, ale nie opadająca ani gruba. Oczy normalnie rozwinięte, ciemne, dobrze osłonięte przez łuk brwiowy. Wyraz oczu inteligentny, łagodny. Uszy cienkie, dobrze zwinięte, raczej spiczasto zakończone, sięgające końca kufy, wąsko osadzone, nigdy powyżej linii oczu.

 

SZYJA

 

Dosyć długa, lekka, niewielkie podgardle w wyglądzie suche i napięte.

 

TUŁÓW

 

Grzbiet szeroki i prosty, kłąb dobrze zaznaczony. Lędźwie szerokie, mocno umięśnione, dobrze związane, nie przesadnie długie. Zad lekko skośny; biodra dobrze rozstawione, nieco wydatne. Klatka piersiowa średnio szeroka lecz głęboka. Żebra odpowiednie do klatki piersiowej, wydłużone, ale nie płaskie. Słabizny lekko podkasane, ale pełne.

 

OGON                                                                                              

 

 

Średniej długości, dobrze osadzony, dosyć mocny u nasady, zwężający się ku końcowi.

 

KOŃCZYNY

 

Kończyny przednie dosyć długie, suche, ale nie za delikatne, prosto i równolegle ustawione, ścięgna dobrze umocowane. Łopatki przystosowane do galopu, długie, skośne.

 

WYMIARY                                                                                     

 

Wysokość w kłębie: - psy 55 - 58 cm, - suki 53 - 56 cm.

 

WADY

 

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od stopnia ich nasilenia.

 

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE

 

  • brak typu rasy,
  • jasne oczy lub nos; znaczny brak pigmentu,
  • ogon porośnięty dłuższymi, szorstkimi, lekko odstającymi włosami (jak kłosy zboża),
  • włos twardy lub gęsty,
  • pomarańczowy czaprak,
  • pomarańczowe plamy zbyt jasne, wpadające w mahoń, szarość lub zmieszane z czarnymi włosami; zbyt blade, pojedyncze pomarańczowe plamy, a także ich brak nie są pożądane, lecz nie stanowią wady eliminującej,
  • każde odstępstwo od podanego we wzorcu przedziału wzrostu; wyjątek może być uczyniony dla psów wysokiej klasy o maksymalnym wzroście 60 cm,
  • każda wada wpływająca ujemnie na użytkowość psa jak: krzywica, zła postawa kończyn, niewystarczająca wydajność ruchu.

 

UWAGI

 

Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w mosznie.

Powrót

„Pies jest jedyną istotą na świecie,
która bardziej kocha Ciebie niż siebie samego.” - J. Billangs